2016. október 1., szombat

Nincs már szúnyogháló

Nem kellett hozzá különösebb nyomozói képesség, úgyhogy legtöbben már előtte tudtátok, hogy a feljegyzések a szúnyogháló alól bizonytalan időre felfüggesztődnek (a mindig, soha, örökre, stb jellegű nagy szavakat egy régi megegyezés értelmében igyekszem kerülni).
Valahogy úgy alakult, hogy még két év után is mindig újoncnak éreztem maga, és néha figyelmeztetnem kellet magamat, hogy ez már régen nem érvényes kifogás, még akkor sem, ha sose voltam szombaton Tangó Bárban vagy pénteken Coco Jambo-ban.
Akkor jöttem rá igazán, hogy több tapasztalatom van az életről Gomában, mint gondoltam, amikor az utolsó hónapban két (valódi) újonc is nálunk lakott egy darabig, és hirtelen az ő nézőpontjukból is láttam a világot. És persze eszembe jutott a saját riadt nézőpontom, amikor én voltam vadiúj. És miután még élénken élt bennem az első napok néhány magvas mondása („Nem húzol ki itt hat hónapot se” – előadóját innen is csókoltatom, és csak azért nem küldtem neki képeslapot december 6-án, mert nem tudtam, hol lakik, és nem is nagyon érdekelt; illetve „Rendben leszel” – ez valószínűleg sok kétségbeesett pillanattól megkímélt, és szerzőjébe hetekig szerelmes voltam, mint fele királyság a fehér lóba), úgy éreztem, ha optimistán de őszintén mutatom meg nekik ezt a világot, akkor azt is látják majd, hogy ha kezdetben nem is könnyű a Goma-lét, gyorsan nagyon szerethetővé tud válni.
Azt gondolom, két év, akárhol töltjük, hatással van bármelyikünk életére, és a bennünk lezajló változásokra. Ez nem szakmai vagy földrajzi kérdés, még akkor sem, ha egyes helyek és szakmák nyilván mélyebb nyomokat hagynak.
Ezzel együtt is azt kell mondjam, ha önálló, kontextustól független darabként nézek az elmúlt két évre, mindenképpen sokat tett hozzá szakmai fejlődésemhez, pedig eleinte nem is voltam biztos benne, hogy ez nekem fontos. Úgy álltam föl rumlis kis asztalom mögül, hogy sokkal több az önbizalmam, és több bennem a kérdés is – ez szerintem kivaló táptalaj a további fejlődéshez. Ha „csak” annyit adott volna ez a két év, hogy tudom, szeretem, amit csinálok, és jól csinálom, amit csinálok, már az is hatalmas eredmény.
És persze ennél sokkal, sokkal többről van szó. A mi munkakörünkben elég nehéz elválasztani a szakmait a személyestől, mert ugye a személyek a szakma, és ez hatványozottan így van „terep” avagy „nehéz” állomáshelyek esetén (a „field/hardship location” megfelelő magyar fordítását szeretettel várom), ahol nagyon nincs is máshoz szólni, mint akikkel dolgozunk. Ez elég kényes tud lenni időnként, amikor bizonyos emberekkel több különböző viszonyrendszerben is kapcsolatban vagyunk, és néha úgy érezzük, túl sokat tudunk és ebből túl keveset oszthatunk meg.
De annyira megéri! Amennyivel Goma kevesebb vagy nehezebb volt biztonság, stressz, hatékonyság, értelmetlenség, bürokrácia tekintetében, az semmi ahhoz a pluszhoz képest, amit emberek szempontjából adott. Mindenféle színű és formájú és hátterű emberek, akiket kedveltem vagy nem, de akik mindig hagyták, hogy ezt magam döntsem el; emberek, akik – gyakran véletlenül – rámutattak saját gyengeségeimre és erősségeimre, vagy területekre, szakmai vagy magánéletire, amelyekről nem is tudtam, hogy érdekelnek, pedig de. És igen, tudom, nem tarthatom meg mindannyiukat az út további részére. De néhányat igen. És a többiek is hagytak valamit a bőröndömben.
Már három hete Magyarországon vagyok, még abban a fázisban, amikor úgy érzem, senki nem érthet meg. Ez részben igaz, abban az értelemben, hogy egyikünk sem értheti meg teljesen bárki más személyes élményét, egyszerűen mert másik emberek vagyunk. Ugyanakkor nem is teljesen igaz, mert hát persze hogy vannak, lennének, akik hasonlókon mentek át, és értenék, ha megpróbálnám. De nem próbáltam. Titokban nem is akarok megértve lenni. Különleges akarok lenni. Jelezni akarom, hogy saját csapatban játszom, és ha nem játszottál velünk, akkor, Gomában, akkor bocsi, de a tied egy másik csapat.
Igen, tudom, gyerekes. Meg el is fog múlni. Valószínűleg a Visszatérő Blues egyik tünete.

Ezt egyébként az Átmeneti Tartózkodás nevű terápiával kezelem – nem maradok túl sokáig egy helyen. Jövő héten már Angliában leszek, szervezeti pszichológiát tanulok. Valószínűleg eszembe se jutott volna ez a lehetőség, az elmúlt két év hasznos és haszontalan leckéi nélkül. Hogy utána mi lesz, az majd kiderül akkor. A jövővel majd akkor foglalkozom, ha jelen lesz.